Co jste možná nevěděli o historii šperků. TOP 12 zajímavostí, které vás možná překvapí
Šperky jsou staré jako lidstvo. Lidé se jimi zdobili odnepaměti. Podívejte se na některé zajímavosti, které vás možná překvapí.
- Archeologové objevili korálky, které se používaly pro výrobu šperků v marocké jeskyni. Jejich původ se datuje do doby před 150 000 lety.
- Velmi staré šperky byly naleznete z období před 100 000 lety. Jednalo se o korálky, které byly vyrobené z mušlí Nassarius.
- Korálky vyrobené ze šnečích ulit byly nalezené v Africe. Pocházejí z období před 75 000 lety. K jejich nálezu došlo ve starověké jeskyni Blombos.
- Korálky, pro jejichž výrobu byla použitá pštrosí vejce, se nalezly na území Keni – v Enkapune Ya Muto. Jejich stáří se odhaduje na 40 000 let.
- Kromaňonci nosili jednoduché náhrdelníky, které si vyráběli z kostí, zubů, kamenů a zvířecích šlach.
- Na území Ruska byly nalezeny starověké náramky, které byly vyřezávány z mamutích klů.
- Mezopotámské hroby, které byly objeveny na královském hřbitově v Uru, a pocházely z let2900 – 2300 p.n.l., byly plné nádherných šperků vyrobených ze zlata, stříbra apolodrahokamů.
- Obyvatelé starobylé Asýrie nosili velké množství šperků. Jednalo se o amulety, náramky nakotníky nebo masivní náhrdelníky.
- V průběhu vývoje lidstva často šperky signalizovaly určité postavení. Například vestarověkém Římě mohli prsteny nosit jen vysoce postavení obyvatelé.
- V některých afrických kulturách představují velké náušnice znak mužnosti, udatnosti, mocia postavení.
- Zásnubní prsteny se datují do poloviny 15. století. Popularitu si získaly díky sňatkuMaxmiliána I. A Marie Burgundské, která zásnubní prsten obdržela.
- Pro výrobu šperků se používají minerály a polodrahokamy – diamanty se poprvé těžily vIndii. Jantar může být starý až 120 milionů let. Velký, dokonalý rubín v kvalitě drahokamů má větší cenu než diamant podobné velikosti.